Začneme nejznámější

francouzskou módní návrhářkou.

Coco Chanel, vlastním jménem Gabrielle Chanel, narozena v roce 1883 vyrůstala po smrti své matky v klášterním sirotčinci. Šít se naučila díky tetě, které začala pomáhat v jejím obchodě s oděvy. Než se jí povedlo dostat se do módního průmyslu, přivydělávala si zpěvem v nočních podnicích, kde také získala svou přezdívku Coco.

Módní kariéru zahájila Coco tím, že začala navrhovat klobouky. První obchod s názvem Chanel Modes otevřela s finanční podporou Etienne Balsana. Butik, kde se neprodávaly jen klobouky, ale i její první kolekce ji pomohl otevřít Arthur Capel (oba muži byli jejími milenci). Kolekce slavila úspěch a Coco se tak stala první ženou, která začala navrhovat kolekci oblečení pro ženy.

Mezi její slavné kousky patří klasické košilové šaty převázané pouze páskem, pruhy na tričkách, kalhotové tvídové kostýmy, slavné kabelky nebo klasické malé černé (francouzský módní magazín tehdy předurčil, že tyto je bude nosit celý svět).

Jeden ze slavných výroků Coco bylo:

„Módu si můžete koupit, ale styl, ten musíte mít.“

Její modely byly nejen elegantní, ale především pohodlné a praktické. Coco osvobodila ženy od nošení korzetů a ukázala jim, že kalhoty vypadají skvěle i na dámské postavě.

 

Zároveň zkrátila sukně tak, aby byly vidět kotníky, minisukně ale ráda neměla. Do dámské módy zavedla úplet, který byl do té doby považován za materiál vhodný jen na výrobu prádla. Úspěch slavila i v době první světové války. Ženy ve válečných dobách potřebovaly pohodlné a pracovní oblečení. A to Coco nabízela.

V roce 1921 vytvořila společně s parfumérem Ernestem Beauxem svůj ikonický parfém Chanel No. 5. Ten nejprve dávala svým zákaznicím jako dárek k nákupu. Až ve chvíli, kdy se ženy vracely a parfém chtěly koupit, začala i s jeho prodejem a rozšířila tak svou značku o parfumérii.

V době druhé světové války Coco svůj dům s módou zavřela, provozovala pouze parfumérii, kam chodily nakupovat ženy nacistických důstojníků. Přátelství s nacistickými důstojníky ji po válce uvrhla do podezření z kolaborace a Pařížané Coco „zavrhli.“

V roce 1954 vytvořila snad nejtrvalejší a nejznámější typ oděvu – kostým „Chanel“. Ten se skládá z krátkého saka bez límce a sukně po kolena a jeho významným ozdobným prvkem je lemování saka ozdobnou portou. Díky jednoduchosti, eleganci a kráse ho stále nosí ženy na celém světě.

Ještě jedno důležité datum – v roce 1955 představila svoji novou kabelku 2.55. Typická černá kabelka obdélníkového tvaru s řetízkovým páskem se stala legendou, která přetrvává doposud.

Hlavním návrhářem značky Chanel se po smrti Coco stal Karl Lagerfeld, který v této pozici zůstal také do své smrti.

Se svou haute couture udávala od poloviny 20. století tón světovému módnímu průmyslu.