Šití - návody

LÁTKOVÉ ODLIČOVACÍ TAMPONKY – návod

Při velkém šití se rády hromadí malé zbytky látek. Když se nahromadí velké množství malých odstřižků, je načase se jim postavit čelem a zvolit strategii, která vám přinese nadšené ovace, i kdyby to mělo být zaplesání pouze jediného, a to vašeho, srdéčka.

Vrhnout se do výroby látkových odličovacích tampónků je totiž záruka vítězství na mnoha frontách. Místo, aby krabice plná roztodivných látkových tvarů putovala do popelnice, zpracujete zbytkový materiál, který se na větší projekty již nehodí, do funkčního výtvoru. Jásají nejen zero-waste srdcaři, ale i mistři recykl-designu. Vy jásáte taky, protože se ve vašem tvořivém koutku najednou objeví volné místo, do kterého se vejde třeba komínek nových látek nebo košíček s krajkami, stužkami a prýmky. A navíc už nebudete potřebovat vatové tampónky z drogerie, takže opět žádný odpad, a zároveň o pravidelný výdaj méně.

 

 

Jdeme na to! 

 

Připravte si:

  • odstřižky bavlněných úpletů (tričkovina, teplákovina)
  • bambusovo-konopný fleece (nebo froté)
  • stehovou nit
  • šicí stroj
  • nit
  • nůžky
  • páráček

Z odstřižků a bambusovo-konopného fleecu vystříhejte stejně velká kolečka. Velikost je čistě na vás. Na pomoc si můžete vyrobit šablonu z kartonu. Anebo obkreslovat velikostně vhodnou skleničku.

Přiložte k sobě rubovou stranu úpletu a rubovou stranu bambusovo-konopného fleecu (je to ta chlupatější). Nyní vřele doporučujeme nastehovat si tyto vrstvy k sobě. Sestehování zajistí, že při šití budou obě kolečka držet u sebe téměř jako přibitá, nebudou po sobě sjíždět a chuchlat se pod patkou. Sešpendlení z naší zkušenosti pro pohodlné šití nestačí.

 

Vše sestehováno? Výborně! Jdeme ke stroji.

Na šicím stroji zvolte overlockový steh. Šít samozřejmě můžete i přímo na overlocku. Je to rychlejší, ale vyžaduje to větší obezřetnost.

Šicí stroj by vás měl nyní vyzvat k výměně standardní patky za patku pro overlockový steh. Ta se vyznačuje vodící zarážkou, a také dvěma drátky, po kterých se nit váže a vytváří tak alá overlockový steh.

Vodící zarážka lemuje okraj tampónku. Nezapomeňte na začátku a na konci šití zapošívat.

Jakmile objedete celý tampónek kolem dokola, nelekejte se jeho mírně zvlněného tvaru.

Čas pro stehovku právě vypršel. Páráčkem tak odstraňte všechny pomocné stehy pryč. Rozehřejte žehličku na slabší trojku i s napařováním a tamponky vydatně přežehlete.

Látkové odličovací tampony 6

Zvlnění je pryč a vy máte hotovo. Skvělá práce!

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *