Ženství

VOLNÁ MENSTRUACE

= vědomá menstruace
neboli volné krvácení
bez použití vložek
a kalíšků.

Patřím do skupiny lidí, kteří v určitém období podlehli a užívali antikoncepci. Po zjištění co antikoncepce je a jak ovlivňuje můj život, jsem ji vysadila a pomalu se začala nořit do tématu ženství, cykličnosti, krvácení, života a smrti.

 

 

Dlouhou dobu jsem si užívala výhody tamponů a rozhodně jsem si neuměla představit, že „HO“ nemám. To bych raději nešla ven.

 

 

Jenže přišlo miminko a s ním i přemýšlení trochu jiným směrem. Je to tak, děti nás učí a postrkují blíž a blíž k sobě i k přírodě. Po prvním porodu jsem už měla jasno, tampony jsem zavrhla a začala používat kalíšek.

 

 

Kalíšek pro mě tenkrát znamenal jedno velké WOW. Avšak začátky s ním nebyly moc příjemné. Upřímně vám řeknu, že jsem si ho zprvu neuměla zavést. Trvalo mi přibližně 2 cykly, než jsme se spolu sžili, ale nevzdala jsem to a nedám na něj dopustit.

 

Mohla bych vyprávět mnohdy úsměvné, mnohdy trochu trapné historky ze svých začátků, ale jsem hrdá, že jsem do toho šla. Opravdu. Kalíšek doporučuji všem vyzkoušet.

Kalíšky bývají vyráběny z Lékařského silikonu. Silikon, je materiál vynikajících vlastností. Je to materiál nejvyšší kvality schválený pro použití ve zdravotnictví a v potravinářském průmyslu. Jeho vlastnosti jsou: zdravotní nezávadnost (biokompatibilní a netoxický), struktura materiálu – nepřilnavá, hladká a zamezuje množení bakterií, neuvolňuje vlákna na rozdíl od tampónů a menstruačních vložek, odolnost vůči UV a IR záření, neměnné mechanické vlastnosti a tepelná odolnost od -50°C do +240°C, neobsahuje barviva a ftaláty. Používáním kalíšku ušetříte spoustu odpadu a cítíte se báječně.

Kromě toho, že kalíšek byl jasnou volbou díky slovům „ekologicky“ a „šetrně k přírodě,“ byl také dalším mezikrokem k většímu poznání sebe sama.

 

V době, kdy jsem kalíšek začala používat, jsem tak nějak hledala své ženství, samu sebe a snažila se podpořit kde čím – například i tím , že jsem začala nosit sukně. O sukních ale zase jindy.

 

Na cestě za svým ženstvím jsem zjistila, že čím víc jsem ve spojení se svým tělem, a čím víc mu naslouchám a spojuji se s ním, tím více jsem spojena se svou prapodstatou ženství.

 

Po nějaké době mi ale začal vadit i kalíšek. Pořád jsem ho cítila a nakonec jsem si ho nemohla ani zavést. Jakoby  ho už má joni, mušlička nebo jak chcete, nechtěla.

 

Došla jsem tedy k názoru, že se vrátím k vložkám jako naše mamky a babičky. Avšak představa, že mám v kalhotkách u „nejposvátnějšího místa“ nějakou chemicky vybělenou, vodotěsnou věc mě moc nelákala.

 

Zjistila jsem, že používat vložky jde i šetrným způsobem. Výhoda dnešní doby je, že na trhu už je mnoho ekologicky udržitelných materiálů včetně kompostovatelných vložek, což je báječné.

 

Celou tu dobu jsem však přešlapovala
okolo mnohem lákavějšího tématu,
neustále mě potkávalo.

Tím tématem byla volná či vědomá menstruace. Téma si mě zavolalo samo, a tak jsem se rozhodla to konečně zkusit. Odhodila jsem všechny obavy, strachy a předsudky o tom co, kdo, jak a šla do akce.

 

Jednou, když jsem byla v době menstruace doma a věděla jsem, že budu mít na celý proces klid, jsem začala… 

 

Zpočátku mi to vůbec nešlo, krev unikala, a tak jsem hledala, jak to udělat, abych se cítila dobře, i když budu v práci. Nechtěla jsem se obávat toho, že se na sukni objeví flek.

Vzhledem k tomu, že umím šít, jsem si spíchla pár prvních látkových intimek – co kdyby náhodou nehoda.  Takto jsem začala a dnes už si ani neumím představit, že prožívám období menstruace jinak. 

 

Návod na látkovou intimku najdtete tady.

…než jsem přišla na to
„jak na to,“
nějakou dobu to trvalo
a stále se mám co učit…

Díky volné menstruaci jsem zase o krok více poznala sama sebe. Mé zjištění je, že nejpodstatnější věc je být pořád a neustále v těle, v každém jednom okamžiku, být přítomna. Tedy hlavně ze začátku, kdy jsem zkoušela a oťukávala. A ano opravdu to jde….někdo to ovládá hned, ale já se stále učím. Vím, že když bude náročnější den, vezmu si pro jistotu látkovou intimku a je to. Nemusím být ve stresu, že nastane nějaká krvavá kalamita.

A co pro mě bylo důležité?

Naučila jsem se ovládat svaly svého pánevního dna. Menstruační krev nevytéká neustále, ale děloha se postupně plní, takže logicky když je plná, jde krev skrze děložní čípek do pochvy a pak ven. Jde jen o to, to vychytat včas a po vyprázdnění mám chvíli klid. Mívám ze začátku krvácení dost silné a tak na záchod chodím opravdu často, ale postupem času, jak se zlepšuje svalstvo pánevního dna, tak se zlepšuje i vše okolo.

V tento okamžik jsem si uvědomila,
jak důležité je znát své tělo.

Co mě ještě napadá k tomuto tématu?

Pokud začínáš s kalíškem a nevíš si rady, jak to vlastně funguje „tam dole“ doporučuju si vzít zrcátko a prozkoumat se, ohmatat prostředí a pak to půjde jedna radost. Prostě jako malé holky. Některé z nás možná ještě neměly možnost začít se zkoumat, a tak je toto je příležitost, kdy začít po malých krůčcích se sebepoznáním.

Sdílej a ptej se. Jistě máš okolo několik přítelkyň, se kterými můžeš všechno probrat.

 

Tady si můžeš stáhnout návod na látkovou intimku, kterou si sama ušiješ a podle ní pak můžeš šít intimky či vložky sobě, svým dcerám a přítelkyním.

Tak neváhej a pojď být milá a všímavá ke svému lůnu a k přírodě.

Jitka

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *