Multipotencialita,  Podnikání

MULTIPOTENCIALITA V PODNIKÁNÍ JAKO DAR?

Představ si, že umíš hrát na hudební nástroje, zpívat, jdou ti ruční práce jako pletení, háčkování, vyšívání či šití, kreativní tvorba jako malování, různé vyrábění náušnic či náramků, rozumíš technikáliím, různým aplikacím, umíš si kde co opravit, vrháš se do nových a ještě nevyzkoušných věcí, co tě lákají. Je toho samosebou mnohem více a pokud jsi multipotenciálka, tak sama víš, o čem mluvím.

Možná si někdo z vás řekne, ty jo to je super. Tohle všechno umět nebo vědět wow, to bych chtěla. Jenže každá mince má dvě strany. Mnohdy multipotencialita skrývá určitou roztříštěnost. Chybí tam ukotvenost a rozhodně mnoho z nás jsou na cestě neustáleho hledání svého potenciálu. Občas je to jako hledat jehlu v kupce sena, alespoň tak jsem se už spoustukrát cítila.

MULTIPOTENCIALITU VNÍMÁM

JAKO POSLÁNÍ SAMO

O SOBĚ A JE DOBRÉ O NĚM VĚDĚT.

Mnoho z nás totiž ve spoustě těch všech činností vlastně nevíme, co přesně je to naše wow. Je totiž jednodušší mít jednu činnost a jedno zaměření, ve kterém jste dobří. Víte, kam směřujete a rozhodně víte, na koho cílíte :). Vše se od toho odvíjí. Neodvádí vás to od toho, kdo jste a kam jdete. Zkrátka víte, že děláte tuhle jednu konkrétní věc a v ní jste prostě experti. Tohle však multipotenciálové nemají.

Je mi skoro 40 a teprve teď jsem našla pojítko, jak to všechno dát dohromady. Je jasné, že to také souvisí s tím, kde a jak jsme vyrůstali, jakou máme výchovu, jak jsme vedeni to ano. Možná by se mělo více mluvit o multipotencialitě i ve školách. Bylo by to jistě pro mnohé z řad multipotenciálů a nejen pro ně snažší.

 

Mě rozhodně mocně pomohly techniky mindfulness s kombinací rodinných konstelací a dalšími seberozvojovými metodami. Nikomu to nenutím, ale všímavost je zkrátka podstatná část nejen v podnikání. Tím, že zaměřujeme pozornost do sebe, poznáváme více samy sebe, poznáváme naše nastavení, limity, vzorce chování, přesvědčení. Můžeme uvidět věci, které jsme před tím neviděly. No a když pracuji s konstelacemi svítím si zase na další hloubku, na to neviděné nebo hledím na to, co jsem si zvědomila z výšky, z nadhledu a tak mohu jít více do hloubky.

 

Odkrývám ženám v podnikání další taje a brzdy k jejich ziskům a úspěchu. Zkrátka každý máme něco a já jsem se zamilovala tímhle směrem. Dává mi smysl propojovat vše, co znám a vím. A ač to vypadá nesourodě protkávám to nitkou vzájemnosti, ženstvím a šitím právě pro ženy.

 

 

Ale abych se vrátila k tématu multipotenciality a podnikání, tak co jsem za ty roky vypozorovala a můžu tedy zhodnotit, je pár takových základních bodů, jak si udržet jasnost i při větším záběru svých činností.

6 ZÁKLADNÍCH BODŮ,
JAK SI UDRŽET JASNOST A SMĚR
I PŘI VĚTŠÍM ZÁBĚRU

  1. NAJDI SI JEDNU VĚC, KTERÁ VŠECHNY ČINNOSTI SPOJUJE

Dost často se setkávám u klientů s tím, že mají více činností, avšak nevědí jak to mají uchopit. Nevidí to z nadhledu, objektivním okem a tak právě tato linka může být pro zainteresovaného člověka trochu složitější. ALE vždy se najde právě něco, co všechny činnosti propojuje. A i když se může naprvní pohled zdát, že činnosti spolu nesouvisí, určitě tam je něco, proč je spojujeme my sami.

  1. UDĚLEJ SI JASNO VE SVÉ PRIORITNÍ ČINNOSTI

Tím myslím, pokud mám 4 činnosti a cítím se tak trochu roztříštěně. Možná mi nic moc zatím nevydělává. Doporučuji se kouknout na to, která z těchto činností bude pro mě mít prioritu, která mi bude vydělávat, bavit mě i při dlouhodobější práci. Do té pak budu vkládat více energie. Tím získám ukotvenost a zároveň nebudu z toho všeho tak unavená.

3. DELEGUJ

Tuto část považuji v podnikání fakt za důležitou, a u multipotenciálů rozhodně dvojnásob. Většina z nás jsme tvůrci, tvoříme rukama nebo hlavou a tak je pro nás fakt podstatné mít na to prostor. Tento prostor však nemusíme nutně zaplnit dalšími a dalšími činnostmi, které souvisí s podnikáním i přes to, že si to umíme samozřejmě udělat sami. Získáme tím právě prostor pro naši tvorbu a naše podnikání tak bude mnohem odlehčenější a radostnější.

  1. PRACUJ SE STRACHY A SE SVOU MYSLÍ

Jako multipotenciálka moc dobře vím, že na každé nejen podnikatelské cestě se objevují strachy a kostlivci. A popravdě nejen nám. Každý na své cestě si nese svá témata. V podnikání se to jen rychleji odkryje a proto kladu velký důraz na práci s myslí, seberozvoj a práci s limity a bloky. Práce s energíí nevyjímaje. Je jasné, že pokud máme více činností a stále se nám to mění, máme mnohem větší sklon k tomu babrat se v otázkách typu:

Co když mě to neuživí?

Co když u toho nevydržím?

Co když na ty všechny činnosti nebudu mít čas?

Co když nebudu nikdy úspěšná?

Co když si vyberu činnost, která mě nebude bavit?

Co si o mě řeknou ostatní?

Co když nikdy nebudu v ničem dost dobrá?

Všechny tyhle věty jsou jen výplodem naší chytré hlavy, našich převzatých vzorců z rodiny a našich naučených vzorců ze školy. Buďme k sobě laskaví, protože pokud děláš, co tě baví a rozhodneš se v tom podnikat, tak tě to uživí. Když to budeš chtít opustit a dělat něco jiného, tak můžeš, protože změna je jediná jistota :). Rozhodně v tom budeš úspěšná a skvělá jinak bys to nedělala a na to, co si myslí okolí se fakt vyprdni, protože tím ztrácíš čas i energii.

  1. ŽIJ SEBE

Co jsem se naučila za těch 7 let v podnikání je, že nejdůležitější je žít podle svého, podnikat v tom, co nás baví, mít z toho radost. To je to naplnění, ten klid a i když máme bambilion činností a aktivit opravdu si najít jen ty, kde cítím právě to naplnění. Ukazovat lidem, co mě zrovna baví  a jak jsem se k tomu dostala může být zkrátka také forma cesty :).

  1. PLÁNUJ A TŘIĎ aneb TIMEMANAGEMENT V ŽIVOTĚ I PODNIKÁNÍ

Obecně si myslím, že je zkrátka fajn si věci, kroky, kampaně, příspěvky, výlety, kurzy atd. plánovat. Stejně důležité je také třídit a zbytečně nehromadit. Pokud pracujete s energíí, tak právě to třídění a nehromadění vede k lepším výsledkům v podnikání. Timemanagement zase vede k většímu klidu, obzvláště když máte děti a rodinu a podnikáte. Zároveň to plánování ocení jistě i druhá strana, protože budou všichni zúčastnění vědět, na čem jsou.

ROZHODNĚ ALE JDI SVOU VLASTNÍ CESTOU A DĚLEJ, CO TĚ BAVÍ.

Budu ráda, když se podělíš o to, jak to máš ty.

Proměňuj svůj život v radost, neboj se vykročit a zůstaň stále svá.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *